| Global Score | |
| 63.3 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 18.x | Android 13 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 15.84 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.4 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 163 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| -- | 8 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
OSCAL Pad 15 is just a bit better than Apple iPad mini (A17 Pro), getting a score of 64.4 against 63.3. OSCAL Pad 15 comes with Android 13 OS, and Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS. OSCAL Pad 15's body is thicker and heavier than Apple iPad mini (A17 Pro). IPad mini (A17 Pro) counts with a much better display than OSCAL Pad 15, because although it has a really smaller display, it also counts with a lot higher 1488 x 2266 resolution, way more pixels per inch in the screen and much more brightness.
OSCAL Pad 15 features much more memory capacity to install games and applications than iPad mini (A17 Pro), because it has 256 GB internal memory and a slot for external memory cards that supports up to 512 GB. The OSCAL Pad 15 features a way better processing power than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores.
OSCAL Pad 15 features a much longer battery performance than iPad mini (A17 Pro). IPad mini (A17 Pro) shoots much better photos and videos than OSCAL Pad 15, although it has a lesser megapixels camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.