| Global Score | |
| 63.3 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Windows RT |
| -- | 2012-08-29 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 20.11 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1366 x 768 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 327 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Ativ Tab is a little bit better than iPad mini (A17 Pro), with a score of 66.7 against 63.3. Samsung Ativ Tab comes with Windows RT operating system, and iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system. Even being the best tablet we are comparing, the Samsung Ativ Tab construction is much thicker and way heavier than the iPad mini (A17 Pro).
The iPad mini (A17 Pro) has a lot better screen than Samsung Ativ Tab, because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a way better resolution of 1488 x 2266 and a way greater display density. The Samsung Ativ Tab features a lot better hardware performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores , it also counts with an additional GPU.
The iPad mini (A17 Pro) shoots much better photos and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a lot better 3840x2160 video resolution and a back-facing camera with a lot higher 12 mega pixels resolution. IPad mini (A17 Pro) has just a bit bigger storage for applications and games than Samsung Ativ Tab, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Samsung Ativ Tab features a way better battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro).
Samsung Ativ Tab costs more than Apple iPad mini (A17 Pro), but it's still a convenient choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.