| Global Score | |
| 63.3 | 80 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Windows 10 |
| -- | 2017-05-21 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 11.47 x 7.87 x 0.29 inches |
| 10.48 ounces | 26.60 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 12 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| IPS LCD | Super AMOLED |
| 327 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Core i5 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Dual-Core 3100 MHz) processor |
| -- | 8 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD GPU |
| 5.85 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 16.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5070mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Book 12-inch is a lot better than the iPad mini (A17 Pro), having an 80 score against 63.3. The Galaxy Book 12-inch counts with Windows 10 operating system, and iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system. Even being the best in this comparison, the Galaxy Book 12-inch body is heavier and somewhat thicker than the iPad mini (A17 Pro).
Galaxy Book 12-inch counts with an extremely better processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has a lower number of cores. Apple iPad mini (A17 Pro) has a brighter display than Samsung Galaxy Book 12-inch, because although it has a really smaller screen, it also counts with a quite better resolution of 1488 x 2266 pixels and a lot higher display pixels density.
Galaxy Book 12-inch counts with a way bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than iPad mini (A17 Pro), because it has a slot for SD memory cards that supports up to 256 GB and more internal storage capacity. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a much better camera than Galaxy Book 12-inch, because although it has a back-facing camera with lesser mega-pixels resolution, it also counts with a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
The Galaxy Book 12-inch counts with a much better battery life than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.