| Global Score | |
| 63.3 | 81.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Windows 10 S |
| -- | 2018-11-02 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 11.32 x 7.89 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 28.00 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 1000.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 12 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| IPS LCD | Super AMOLED |
| 327 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 850 SDM850 chipset |
| processor | Kryo 385, 64-bit, 10 nm (Hexa-Core 2950 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 630 GPU |
| 5.85 | 9.45 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.25 inches (1/4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.91 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6120mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Book2 is way better than iPad mini (A17 Pro), having a score of 81.9 against 63.3. The Samsung Galaxy Book2 is a thicker and heavier tablet than iPad mini (A17 Pro). Samsung Galaxy Book2 works with Windows 10 S OS, while iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS. The iPad mini (A17 Pro) features a sharper screen than Galaxy Book2, because although it has a really smaller screen, it also counts with a way higher pixel number per inch of display and a bit higher resolution of 1488 x 2266.
The Samsung Galaxy Book2 has a superior storage capacity for apps and games than Apple iPad mini (A17 Pro), and although they both have exactly the same 128 GB internal memory capacity, the Samsung Galaxy Book2 also has a slot for SD memory cards that allows a maximum of 512 GB. The Galaxy Book2 features a much faster processing unit than iPad mini (A17 Pro). They have the same number of cores.
The Galaxy Book2 has a superior battery performance than iPad mini (A17 Pro). The Galaxy Book2's camera is very similar to Apple iPad mini (A17 Pro)'s camera, although the Galaxy Book2 has a lower 3840x2160 video definition and a way less mega-pixels resolution back-facing camera.
The Samsung Galaxy Book2 is way more expensive than iPad mini (A17 Pro), but you can get a much better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.