| Global Score | |
| 63.3 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4, 4.1.2, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-27 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.31 x 7.09 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 21.16 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 435.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | ARM Mali GPU |
| 5.85 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Note 10.1 is a little bit better than the iPad mini (A17 Pro), with a 66.3 score against 63.3. Although it's the best in this review, Samsung Galaxy Note 10.1 is a extremely thicker and a lot heavier portable tablet than the iPad mini (A17 Pro). The Samsung Galaxy Note 10.1 counts with Android 4.4 OS, and iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS.
The iPad mini (A17 Pro) counts with a lot better looking display than Samsung Galaxy Note 10.1, because although it has a little smaller display, it also counts with a way better resolution of 1488 x 2266 and a way higher pixel quantity per inch in the display. The Samsung Galaxy Note 10.1 has a much greater processing power than iPad mini (A17 Pro), although it has 2 less cpu cores.
The Apple iPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than Samsung Galaxy Note 10.1, because it has a way better video definition and a much higher 12 mega pixels resolution camera. IPad mini (A17 Pro) features a bigger storage for games and applications than Galaxy Note 10.1, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Galaxy Note 10.1 counts with a really longer battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro).
Even being the best tablet of the ones we compare here, Samsung Galaxy Note 10.1 is also cheaper than the other tablet, which makes buying this tablet a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.