| Global Score | |
| 63.3 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 26.56 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 12.2 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 327 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy NotePRO 12.2 has a score of 78.2, which is much better than the iPad mini (A17 Pro)'s overall score of 63.3. Galaxy NotePRO 12.2 is a thicker and way heavier tablet than the iPad mini (A17 Pro). The Galaxy NotePRO 12.2 comes with Android 4.4 operating system, and iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system.
Galaxy NotePRO 12.2 counts with an extremely better processing unit than iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser processing cores , it also counts with an additional GPU. Galaxy NotePRO 12.2 features a bit sharper screen than iPad mini (A17 Pro), because although it has a little worse pixel density, it also counts with a bit higher resolution of 1600 x 2560 pixels and a much bigger screen.
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a little bit better storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no SD card slot, it also counts with 64 GB more internal memory. Samsung Galaxy NotePRO 12.2 counts with a superior battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Apple iPad mini (A17 Pro) captures way better photos and videos than Galaxy NotePRO 12.2, because it has a much better 12 megapixels resolution back-facing camera and a much higher 3840x2160 video definition.
The Galaxy NotePRO 12.2 not only is the best tablets of the ones we compare here, but it's also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.