| Global Score | |
| 63.3 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.1, 4.0.3 |
| -- | 2012-02-13 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 10.48 ounces | 12.13 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 327 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA and UMTS |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has a global score of 63.3, which is a bit better than the Galaxy Tab 2 (7.0)'s 60.7 global score. IPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system, while Galaxy Tab 2 (7.0) has Android 4.1 operating system. IPad mini (A17 Pro)'s construction is somewhat lighter and extremely thinner than the Galaxy Tab 2 (7.0).
The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) has a really superior hardware performance than iPad mini (A17 Pro), although it has lesser cores. Apple iPad mini (A17 Pro) has a more vivid screen than Galaxy Tab 2 (7.0), because it has a lot more pixels per inch of display, a larger display and a way better resolution of 1488 x 2266.
IPad mini (A17 Pro) counts with a very superior memory capacity to install games and applications than Galaxy Tab 2 (7.0), because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. IPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than Galaxy Tab 2 (7.0), because it has a back-facing camera with a lot better resolution and a way higher 3840x2160 video resolution.
Galaxy Tab 2 (7.0) has a really longer battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it is a lot more expensive than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0), and it doesn't have such a good price and quality relation as Samsung Galaxy Tab 2 (7.0). If you want to save some money, you can buy the Samsung Galaxy Tab 2 (7.0), and give up a few features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.