| Global Score | |
| 63.3 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.57 x 6.93 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 18.06 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Brown and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 309.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom chipset |
| processor | Dual-Core 1600 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 40 hours talk time |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Tab 3 10.1-inch is a bit better than the iPad mini (A17 Pro), with a 65.9 score against 63.3. The Galaxy Tab 3 10.1-inch comes with Android 4.2 operating system, while iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system. Despite being the best tablet we compare here, Galaxy Tab 3 10.1-inch is a thicker and extremely heavier tablet than iPad mini (A17 Pro).
The Apple iPad mini (A17 Pro) has a much more vibrant screen than Galaxy Tab 3 10.1-inch, because although it has a quite smaller display, it also counts with a much better 1488 x 2266 pixels resolution and a way higher pixels density. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Galaxy Tab 3 10.1-inch has a much greater processing power than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has 4 lesser processing cores. The Apple iPad mini (A17 Pro) has a way better camera than Samsung Galaxy Tab 3 10.1-inch, because it has a camera with a lot higher resolution and a lot higher video definition.
Galaxy Tab 3 10.1-inch counts with a superior battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro).
Galaxy Tab 3 10.1-inch is not only the best tablets between the ones we are comparing here, but it's also a lot cheaper, which makes it a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.