| Global Score | |
| 63.3 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-04-29 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| 10.48 ounces | 10.72 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 3 7.0 is a little bit better than the iPad mini (A17 Pro), having a overall score of 66.5 against 63.3. Samsung Galaxy Tab 3 7.0 works with Android 4.4.2 OS, while iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x OS. Although it's the best in this review, the Samsung Galaxy Tab 3 7.0 is a a little bit heavier and thicker tablet than the iPad mini (A17 Pro).
Samsung Galaxy Tab 3 7.0 has a much better performing CPU than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser cores , it also counts with an additional GPU. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a brighter display than Galaxy Tab 3 7.0, because it has a lot greater pixels amount per screen inch, a larger screen and a much higher resolution of 1488 x 2266.
IPad mini (A17 Pro) shoots way better videos and photos than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because it has a way higher 12 mega-pixels resolution camera in the back. The iPad mini (A17 Pro) counts with a very superior storage capacity to install games and applications than Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab 3 7.0 features a much longer battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Samsung Galaxy Tab 3 7.0 is not only the best tablets in this comparison, but it's also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.