| Global Score | |
| 63.3 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 10.48 ounces | 11.25 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Tab 3 8-inch is just a bit better than the Apple iPad mini (A17 Pro), with a score of 68.7 against 63.3. The Galaxy Tab 3 8-inch design is just a bit heavier and thicker than the Apple iPad mini (A17 Pro). Galaxy Tab 3 8-inch comes with Android 4.2.2 operating system, while Apple iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system.
Galaxy Tab 3 8-inch has a much better hardware performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has 4 less cores , it also counts with a graphics processor. The iPad mini (A17 Pro) features a more vivid display than Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a little bit bigger display, a much better 1488 x 2266 resolution and much more pixels per inch of screen.
IPad mini (A17 Pro) shoots much better photos and videos than Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a much better 12 mega-pixels resolution back-facing camera and a much higher video definition. The iPad mini (A17 Pro) has a much bigger storage capacity for games and applications than Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a much better battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Samsung Galaxy Tab 3 8-inch not only is the best tablets of the ones we are comparing here, but it's also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.