| Global Score | |
| 63.3 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 4.37 x 7.40 x 0.39 inches |
| 10.48 ounces | 10.65 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Orange and Yellow |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 7.83 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad mini (A17 Pro) has an overall score of 63.3, which is better than Samsung GALAXY Tab 3 Kids's general score of 57.5. The Apple iPad mini (A17 Pro) design is just a little bit lighter and much thinner than the Samsung GALAXY Tab 3 Kids. Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system, and Samsung GALAXY Tab 3 Kids counts with Android 4.1 operating system.
The iPad mini (A17 Pro) features a much better looking display than GALAXY Tab 3 Kids, because it has a lot greater amount of pixels per inch in the screen, a bigger screen and a lot higher 1488 x 2266 resolution. IPad mini (A17 Pro) has a very superior memory capacity for games and applications than GALAXY Tab 3 Kids, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage.
GALAXY Tab 3 Kids counts with a much greater processing power than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores. IPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than GALAXY Tab 3 Kids, because it has a camera in the back with lot more megapixels. The GALAXY Tab 3 Kids has a way better battery lifetime than Apple iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it is way more expensive than the GALAXY Tab 3 Kids, and it doesn't have such a good quality/price relation as the GALAXY Tab 3 Kids. If you are trying to save some money, you can buy GALAXY Tab 3 Kids, letting go a few specs and features, but you'll get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.