| Global Score | |
| 63.3 | 58.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.61 x 4.58 x 0.38 inches |
| 10.48 ounces | 11.36 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 600 x 1024 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | Single-Core 1300 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 7.74 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 640 x 480 (24 fps) (VGA) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.83 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 4.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3600mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 18 hours talk time |
| 1.36 | 5.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
IPad mini (A17 Pro) has a global score of 63.3, which is a bit better than Galaxy Tab 3 V's 58.5 overall score. IPad mini (A17 Pro)'s construction is just a little lighter and notably thinner than Galaxy Tab 3 V. The iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system, and Galaxy Tab 3 V works with Android 4.4 operating system.
Galaxy Tab 3 V has a much faster processing unit than iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a more vivid screen than Galaxy Tab 3 V, because it has a lot higher number of pixels per display inch, a much better resolution of 1488 x 2266 pixels and a larger display.
IPad mini (A17 Pro) has a much greater memory for applications and games than Galaxy Tab 3 V, because although it has no external memory card slot, it also counts with 120 GB more internal memory capacity. Galaxy Tab 3 V features a way better battery lifetime than iPad mini (A17 Pro). The Apple iPad mini (A17 Pro) has a way better camera than Galaxy Tab 3 V, because it has a much higher 12 megapixels resolution back camera and a much better (4K) video quality.
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than Galaxy Tab 3 V, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Galaxy Tab 3 V. If you want to save a few dollars, you can get the Galaxy Tab 3 V, letting go a couple features, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.