| Global Score | |
| 63.3 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 17.18 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has an overall score of 67.8, which is a little bit better than Apple iPad mini (A17 Pro)'s general score of 63.3. Despite being the best tablet device in this comparison, the Samsung Galaxy Tab 4 10.1 body is way heavier and thicker than Apple iPad mini (A17 Pro). The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has Android 4.4.2 operating system, and Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system.
The Apple iPad mini (A17 Pro) features a much better display than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has a bit smaller display, it also counts with a way higher resolution of 1488 x 2266 pixels and a way greater number of pixels per inch of screen. The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 has a lot better processing power than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser cores , it also counts with a graphics co-processor.
The Apple iPad mini (A17 Pro) takes greater photographs and videos than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because it has a lot better 3840x2160 video quality and a camera in the back with a lot better resolution. The iPad mini (A17 Pro) counts with a much better memory capacity for games and applications than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 counts with a really longer battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
The Galaxy Tab 4 10.1 not only is the best tablets in this comparison, but it's also a bargain compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.