| Global Score | |
| 63.3 | 65.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.36 x 4.25 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 9.74 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 169.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 327 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Marvell PXA1088 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Vivante GPU |
| 5.85 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.15 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer |
Samsung Galaxy Tab 4 7.0 is a bit better than Apple iPad mini (A17 Pro), having a general score of 65.6 against 63.3. The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 works with Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system. The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 design is just a little bit lighter but noticeably thicker than Apple iPad mini (A17 Pro).
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 features a much better performance than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores. IPad mini (A17 Pro) counts with a little more vivid screen than Galaxy Tab 4 7.0, because it has a lot higher number of pixels per display inch, a lot better resolution of 1488 x 2266px and a larger screen.
IPad mini (A17 Pro) counts with a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 4 7.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage. The iPad mini (A17 Pro) shoots greater pictures and videos than Galaxy Tab 4 7.0, because it has a much higher 12 MP resolution camera and a much better 3840x2160 video definition.
Samsung Galaxy Tab 4 7.0 counts with a much longer battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite of being the best tablet in our current comparison, the Galaxy Tab 4 7.0 is also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.