| Global Score | |
| 63.3 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| 10.48 ounces | 9.52 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xperia Z3 Tablet Compact is better than Apple iPad mini (A17 Pro), with a general score of 71.3 against 63.3. The Xperia Z3 Tablet Compact is a a little bit lighter tablet device than Apple iPad mini (A17 Pro), but both are 0.25inches thick. The Xperia Z3 Tablet Compact counts with Android 4.4 operating system, and Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system.
Xperia Z3 Tablet Compact has a little more vivid screen than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has a little worse pixels density, a little smaller display and a little worse resolution of 1920 x 1200. Xperia Z3 Tablet Compact counts with an extremely better processor than iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores , it also counts with a graphics co-processor.
The Apple iPad mini (A17 Pro) captures better photos and videos than Sony Xperia Z3 Tablet Compact, because it has a much more mega-pixels back-facing camera and a much better (4K) video definition. The iPad mini (A17 Pro) counts with a much greater memory to store more apps and games than Sony Xperia Z3 Tablet Compact, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 112 GB more internal memory capacity.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact features a really longer battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro).
Even being the best tablet between the ones we are comparing, the Xperia Z3 Tablet Compact is also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.