| Global Score | |
| 63.3 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 18.x | Android 5.0 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| 10.48 ounces | 13.86 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | LCD |
| 327 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Xperia Z4 Tablet has a score of 74.7, which is much better than Apple iPad mini (A17 Pro)'s global score of 63.3. Xperia Z4 Tablet's construction is noticeably heavier but just a little bit thinner than Apple iPad mini (A17 Pro). The Xperia Z4 Tablet counts with Android 5.0 OS, while Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS.
Sony Xperia Z4 Tablet has a little sharper display than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has a bit worse screen pixel density, it also counts with a slightly better 1600 x 2560 resolution and a larger display. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with much more storage for applications, games, photos and videos than Xperia Z4 Tablet, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 96 GB more internal memory capacity.
Xperia Z4 Tablet features a much faster CPU than iPad mini (A17 Pro), because it has a 64-bit processor, a graphics processor and more processing cores. Xperia Z4 Tablet features a superior battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro). The Apple iPad mini (A17 Pro) has a lot better camera than Sony Xperia Z4 Tablet, because it has a lot higher 12 MP resolution back-facing camera and a much better (4K) video quality.
Although Sony Xperia Z4 Tablet is a better device, it is a lot more expensive than Apple iPad mini (A17 Pro), and it doesn't have such a good price and quality relation as Apple iPad mini (A17 Pro). So if you want that extra features and specs, you can buy the Sony Xperia Z4 Tablet, else you can save some dollars and buy the Apple iPad mini (A17 Pro), letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.