| Global Score | |
| 63.3 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Xiaomi |
| iPadOS 18.x | Android |
| -- | 2014-05-15 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 7.96 x 5.33 x 0.33 inches |
| 10.48 ounces | 12.70 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7.9 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1536 x 2048 pixels |
| IPS LCD | -- |
| 327 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Nvidia Tegra K1 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Kepler GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6700mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xiaomi MiPad is just a bit better than iPad mini (A17 Pro), getting a overall score of 64.4 against 63.3. Even being the best device in our current comparison, Xiaomi MiPad's design is somewhat heavier and way thicker than iPad mini (A17 Pro). Xiaomi MiPad has Android OS, and iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS.
Xiaomi MiPad features a much more powerful processor than iPad mini (A17 Pro), although it has less CPU cores. Xiaomi MiPad counts with a little sharper display than iPad mini (A17 Pro), although it has a bit lower 2048 x 1536 resolution, a little smaller screen and a quite inferior pixels amount in each inch of screen.
IPad mini (A17 Pro) shoots much clearer photographs and videos than Xiaomi MiPad, because it has a much higher 3840x2160 video resolution and a back camera with a lot better resolution. The iPad mini (A17 Pro) counts with a lot bigger storage to install applications and games than Xiaomi MiPad, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 112 GB more internal storage capacity.
Xiaomi MiPad counts with a way better battery lifetime than Apple iPad mini (A17 Pro).
Xiaomi MiPad is not only the best tablets in our comparison, but it's also a bargain compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.