| Global Score | |
| 65.6 | 57.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-11-06 |
| -- | 8.58 x 5.00 x 0.34 inches |
| -- | 12.35 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom x7 Z8700 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4420mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Compass |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is better than Acer Predator 8, with a overall score of 65.6 against 57.7. IPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Acer Predator 8 has Android 5.1 Lollipop OS. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a extremely lighter and notably thinner portable tablet than Acer Predator 8.
Acer Predator 8 counts with a much greater hardware performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower number of cores and 6 GB lesser RAM. The Acer Predator 8 counts with a slightly better screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a way smaller display and a lot lower 1200 x 1920 pixels resolution, it also counts with a little better pixel density.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) features a superior storage capacity for games and applications than Acer Predator 8, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The Acer Predator 8 counts with a superior battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
IPad Pro 11-inch (5th Gen) features a way better camera than Acer Predator 8, because it has a back camera with much more mega-pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.