| Global Score | |
| 65.6 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-10-12 |
| -- | 8.24 x 4.92 x 0.33 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8765A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is much better than Alcatel 3T 8, having a 65.6 score against 58.6. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Alcatel 3T 8 has Android 8.1 Oreo operating system. IPad Pro 11-inch (5th Gen) is a incredibly lighter and thinner tablet than the Alcatel 3T 8.
The Alcatel 3T 8 features a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has lesser RAM memory and 4 less cpu cores. IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a little more vivid display than Alcatel 3T 8, because it has a higher quantity of pixels per inch of display, a lot higher resolution of 1688 x 2388px and a lot bigger screen.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a lot better camera than Alcatel 3T 8, because it has a back-facing camera with a lot higher 12 mega pixels resolution and a lot better 3840x2160 (4K) video resolution. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a lot bigger storage capacity for games and applications than Alcatel 3T 8, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Alcatel 3T 8 counts with a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.