| Global Score | |
| 65.6 | 59.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-20 |
| -- | 8.25 x 4.92 x 0.34 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| -- | Metalic Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8165A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-760 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a global score of 65.6, which is better than the Alcatel JOY TAB's general score of 59.4. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s body is extremely thinner and extremely lighter than the Alcatel JOY TAB. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Alcatel JOY TAB works with Android 9.0 Pie OS.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a little more vivid screen than Alcatel JOY TAB, because it has a lot larger display, more pixels per inch of screen and a much better 1688 x 2388px resolution. Alcatel JOY TAB features a really superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and less cores (but faster).
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) captures greater photographs and videos than Alcatel JOY TAB, because it has a way higher 3840x2160 video definition and a way more mega pixels camera in the back. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features much more storage capacity to install games and applications than Alcatel JOY TAB, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Alcatel JOY TAB features a much better battery lifetime than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.