| Global Score | |
| 65.6 | 62.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 10 |
| -- | 2020-11-20 |
| -- | 8.24 x 4.93 x 0.34 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | Metallic Black |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| -- | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8766B chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | IMG PowerVR GE8300 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is slightly better than Alcatel JOY TAB 2, with a 65.6 score against 62.5. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) design is a lot thinner and way lighter than Alcatel JOY TAB 2. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Alcatel JOY TAB 2 comes with Android 10 operating system.
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a bit better looking screen than Alcatel JOY TAB 2, because it has a higher pixel density, a lot larger display and a lot better 1688 x 2388 resolution. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with more memory to install games and applications than Alcatel JOY TAB 2, because although it has no external memory card slot, it also counts with 96 GB more internal memory capacity.
Alcatel JOY TAB 2 counts with a way better performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores. The Alcatel JOY TAB 2 counts with a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen). The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a way better camera than Alcatel JOY TAB 2, because it has a back-facing camera with much more mega-pixels and a way better 3840x2160 (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.