| Global Score | |
| 65.6 | 59 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2016-06-01 |
| -- | 10.21 x 6.15 x 0.33 inches |
| -- | 29.98 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom x5 Z8350 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1920 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 400 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is better than the Alcatel PLUS 10, with a 65.6 score against 59. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) construction is extremely lighter and notably thinner than the Alcatel PLUS 10. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Alcatel PLUS 10 has Windows 10 OS.
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a little more vivid display than Alcatel PLUS 10, because it has a way greater pixels count per inch in the screen, a quite larger screen and a way better resolution of 1688 x 2388 pixels. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a much better memory to install games and applications than Alcatel PLUS 10, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Alcatel PLUS 10 has a much better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM memory. Alcatel PLUS 10 has a superior battery life than iPad Pro 11-inch (5th Gen). The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a much better camera than Alcatel PLUS 10, because it has a camera with a way higher resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.