| Global Score | |
| 65.6 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-02-27 |
| -- | 11.18 x 6.89 x 0.31 inches |
| -- | 21.13 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 11.6 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 190 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Celeron N3350 chipset |
| processor | Dual-Core 2400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 500 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) has an overall score of 65.6, which is better than the Alcatel PLUS 12's score of 58.9. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Alcatel PLUS 12 has Windows 10 OS. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) design is noticeably lighter and incredibly thinner than the Alcatel PLUS 12.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a slightly better display than Alcatel PLUS 12, because although it has a quite smaller display, it also counts with a better 1688 x 2388 pixels resolution and more pixels per screen inch. Alcatel PLUS 12 features a much more powerful processor than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM and 6 lesser cpu cores.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots a lot better photographs and videos than Alcatel PLUS 12. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a bit bigger memory capacity for apps and games than Alcatel PLUS 12, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 64 GB more internal memory capacity.
Alcatel PLUS 12 features a way better battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.