| Global Score | |
| 65.6 | 62.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Amazon |
| iPadOS 16.x | Android, Amazon Fire UI |
| -- | 2019-10-30 |
| -- | 10.31 x 6.26 x 0.39 inches |
| -- | 17.78 ounces |
| -- | Plum, Plum, Twilight blue and White |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| -- | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | -- |
| processor | Octa-Core 2000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is slightly better than the Amazon Fire HD 10 (2019), getting a 65.6 score against 62.4. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Amazon Fire HD 10 (2019) works with Android, Amazon Fire UI OS. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s design is way thinner and much lighter than Amazon Fire HD 10 (2019).
Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a bit sharper display than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a way worse resolution of 1200 x 1920, a quite lower display pixels density and a quite smaller screen. The Amazon Fire HD 10 (2019) has a much powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have 8 CPU cores.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a bit more storage capacity for games and applications than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal memory. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) captures way better pictures and videos than Amazon Fire HD 10 (2019), because it has a camera in the back with a much higher 12 MP resolution and a way better 3840x2160 video definition.
The Amazon Fire HD 10 (2019) has a very superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.