| Global Score | |
| 65.6 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is a bit better than the Asus MeMO Pad FHD 10, with a general score of 65.6 against 61.8. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) design is much lighter and way thinner than the Asus MeMO Pad FHD 10. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Asus MeMO Pad FHD 10 works with Android 4.2 OS.
The Asus MeMO Pad FHD 10 has a really superior performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a lower amount of RAM memory and 6 less cpu cores , it also counts with an extra graphics co-processor. The Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a better screen than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a little bit smaller display, a way lower 1200 x 1920 resolution and a quite worse pixels amount in each inch in the screen.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with much more storage to store more games and applications than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity. IPad Pro 11-inch (5th Gen) has a much better camera than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a lot more mega pixels camera and a way higher (4K) video resolution.
Asus MeMO Pad FHD 10 has a really longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.