| Global Score | |
| 65.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-05-30 |
| -- | 9.91 x 6.78 x 0.35 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8735 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1450 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a global score of 65.6, which is slightly better than the Asus ZenPad 10's 63.6 score. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) body is noticeably lighter and incredibly thinner than the Asus ZenPad 10. IPad Pro 11-inch (5th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad 10 works with Android 7.0 Nougat operating system.
Asus ZenPad 10 counts with a screen that's very similar to the display in Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although the Asus ZenPad 10 has a lot worse 1920 x 1200px resolution, a little bit lower display density and a bit smaller screen. Asus ZenPad 10 has a much better performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has less RAM memory and lesser CPU cores (although they are faster).
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a bit more storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Asus ZenPad 10, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 64 GB more internal storage capacity. The Asus ZenPad 10 has a superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
IPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots way better pictures and videos than Asus ZenPad 10, because it has a lot more MP back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.