| Global Score | |
| 65.6 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-01-24 |
| -- | 9.54 x 6.46 x 0.27 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| -- | Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a little bit better than the Asus ZenPad 3S 10 LTE, getting a overall score of 65.6 against 64.8. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad 3S 10 LTE counts with Android 6.0 Marshmallow operating system. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a noticeably thinner and lighter tablet device than the Asus ZenPad 3S 10 LTE.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE features a lot better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM. Asus ZenPad 3S 10 LTE counts with a bit more vivid screen than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a little smaller display, a just a little lower screen density and a quite lower 1536 x 2048 resolution.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a much better camera than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because it has a lot higher video resolution and a much more mega pixels back camera. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a very superior storage capacity for apps and games than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory capacity.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE features a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.