| Global Score | |
| 65.6 | 65.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-08-31 |
| -- | 9.47 x 6.44 x 0.28 inches |
| -- | 15.17 ounces |
| -- | Gray and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8176 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 2100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR GX6250 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5900mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a little bit better than the Asus ZenPad 3S 10 Z500M, having a 65.6 score against 65.2. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) construction is a lot lighter and a lot thinner than Asus ZenPad 3S 10 Z500M. The Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a bit sharper display than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a bit smaller display, a just a bit lower pixels density and a little worse resolution of 1536 x 2048px.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a bit bigger storage capacity to install applications and games than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal memory. Asus ZenPad 3S 10 Z500M counts with a much faster processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and an inferior number of cores.
The Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen). The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a much better camera than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because it has a way higher 3840x2160 video quality and a back facing camera with way more MP.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.