| Global Score | |
| 65.6 | 62.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-08-03 |
| -- | 8.03 x 5.27 x 0.27 inches |
| -- | 10.79 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is just a bit better than Asus ZenPad Z8s, getting a score of 65.6 against 62.6. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s construction is noticeably lighter and much thinner than the Asus ZenPad Z8s. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Asus ZenPad Z8s has Android 7.0 Nougat OS.
The Asus ZenPad Z8s has a sharper screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a much smaller screen and a little bit lower resolution of 1536 x 2048 pixels, it also counts with a just a little better display density. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features much more memory for applications and games than Asus ZenPad Z8s, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Asus ZenPad Z8s has a much better performing processing unit than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a lot better camera than Asus ZenPad Z8s, although it has a back camera with a lower 12 megapixels resolution.
The Asus ZenPad Z8s counts with a much better battery performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.