| Global Score | |
| 65.6 | 63.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 10.13 x 6.93 x 0.39 inches |
| -- | 22.58 ounces |
| -- | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon K3V2 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GC4000 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is a bit better than Huawei MediaPad 10 Link, with a 65.6 score against 63.7. IPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad 10 Link comes with Android 4.1 OS. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a incredibly thinner and notably lighter device than Huawei MediaPad 10 Link.
The Huawei MediaPad 10 Link has a little more vivid display than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a little bit smaller screen, a lot worse resolution of 800 x 1280px and a much worse pixels number per inch in the display. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a much greater memory capacity to store more games and applications than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal storage.
The Huawei MediaPad 10 Link features a much powerful CPU than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM and an inferior number of cores. The Huawei MediaPad 10 Link features a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen). Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots a lot better videos and photos than Huawei MediaPad 10 Link, because it has a lot more megapixels back-facing camera and a way better 3840x2160 (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.