| Global Score | |
| 65.6 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2014-02-23 |
| -- | 8.44 x 4.75 x 0.31 inches |
| -- | 11.61 ounces |
| -- | Gray, Purple, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Hisilicon Kirin 910 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-450MP4 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is just a bit better than Huawei MediaPad M1, getting a global score of 65.6 against 61.5. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) body is much lighter and much thinner than Huawei MediaPad M1. IPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M1 counts with Android 4.2.2 operating system.
Huawei MediaPad M1 has a little bit better display than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a much smaller display, a way worse 1280 x 800px resolution and a much lower pixel density. Huawei MediaPad M1 counts with a way better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has 4 less processing cores (although they are faster) and a lower amount of RAM memory.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a way better camera than Huawei MediaPad M1, because it has a back-facing camera with much more mega pixels and a way better 3840x2160 video resolution. IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a way bigger memory to install games and applications than Huawei MediaPad M1, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory.
The Huawei MediaPad M1 counts with a way better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.