| Global Score | |
| 65.6 | 65.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-07-16 |
| -- | 8.46 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is just a bit better than Huawei MediaPad M2, with a score of 65.6 against 65.5. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad M2 comes with Android 5.1 Lollipop OS. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a much thinner and notably lighter portable tablet than the Huawei MediaPad M2.
Huawei MediaPad M2 counts with a much better screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a much smaller screen and a way worse 1200 x 1920 pixels resolution, it also counts with a little bit greater pixels density. IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with much more memory for applications and games than Huawei MediaPad M2, because although it has no external memory card slot, it also counts with 96 GB more internal memory.
Huawei MediaPad M2 features a much faster CPU than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. The Huawei MediaPad M2 features a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen). IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a much better camera than Huawei MediaPad M2, because it has a lot more mega-pixels camera and a much higher video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.