| Global Score | |
| 65.6 | 68.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-01 |
| -- | 9.44 x 6.80 x 0.29 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 469.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M2 10-inch is just a bit better than iPad Pro 11-inch (5th Gen), having a 68.1 score against 65.6. Huawei MediaPad M2 10-inch counts with Android 5.1 Lollipop operating system, and iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. Huawei MediaPad M2 10-inch has a very superior processing power than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
Huawei MediaPad M2 10-inch features a little sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lot worse resolution of 1920 x 1200, a quite smaller display and a little bit lower display density. IPad Pro 11-inch (5th Gen) captures much clearer photographs and videos than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has a back camera with a worse resolution, it also counts with a larger aperture to capture better low light captures and videos.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) features just a bit bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The Huawei MediaPad M2 10-inch counts with a much better battery life than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.