| Global Score | |
| 65.6 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-09-29 |
| -- | 8.48 x 4.89 x 0.29 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 950 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T880 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M3 is slightly better than iPad Pro 11-inch (5th Gen), having a score of 71.5 against 65.6. Huawei MediaPad M3 features a more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a way smaller display, it also counts with a greater pixels density and a slightly higher 1600 x 2560 pixels resolution.
The Huawei MediaPad M3 counts with a really superior processing power than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has lesser RAM, they both have a Octa-Core processor. IPad Pro 11-inch (5th Gen) features just a bit bigger memory to install games and applications than Huawei MediaPad M3, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a very superior camera than Huawei MediaPad M3, because it has a lot higher resolution back facing camera. The Huawei MediaPad M3 has a very superior battery life than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.