| Global Score | |
| 65.6 | 68.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-06-01 |
| -- | 9.50 x 6.75 x 0.28 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 435 8940 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 505 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M3 Lite 10 is a little bit better than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), with a score of 68.9 against 65.6. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 counts with Android 7.0 Nougat operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a little sharper display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lot worse resolution of 1920 x 1200, a bit smaller screen and a bit lower display density.
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a much more powerful CPU than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has less RAM, they both have a Octa-Core CPU. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has slightly more memory capacity for apps and games than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has less internal memory capacity, it also counts with an external memory slot that holds a maximum of 256 GB.
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) takes way better photos and videos than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because it has a camera in the back with a lot better resolution. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.