| Global Score | |
| 65.6 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| -- | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 10 has a general score of 75.8, which is better than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s global score of 65.6. The Huawei MediaPad M5 10 comes with Android 8.0 Oreo operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x operating system. The Huawei MediaPad M5 10 features a much better performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores.
Huawei MediaPad M5 10 counts with a little sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a bit smaller display, it also counts with a little greater pixels count per display inch and a quite better 2560 x 1600 pixels resolution. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a way better camera than Huawei MediaPad M5 10, because although it has a camera in the back with a worse resolution, it also counts with a larger aperture.
The Huawei MediaPad M5 10 counts with a much better storage for applications, games, photos and videos than iPad Pro 11-inch (5th Gen), and although they both have equal internal storage, the Huawei MediaPad M5 10 also has a SD memory slot that holds a maximum of 256 GB. The Huawei MediaPad M5 10 has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.