| Global Score | |
| 65.6 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| -- | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| -- | 11.15 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M5 8 has a global score of 75.5, which is much better than iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s general score of 65.6. The Huawei MediaPad M5 8 has Android 8.0 Oreo OS, and iPad Pro 11-inch (5th Gen) works with iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M5 8 counts with a much more powerful processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core CPU.
Huawei MediaPad M5 8 features a more vivid display than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a lot smaller display, it also counts with more pixels per inch of screen and a slightly better 1600 x 2560 pixels resolution. Huawei MediaPad M5 8 has a much better storage capacity for games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), and although they both have the same 128 GB internal storage, the Huawei MediaPad M5 8 also has an external SD slot that supports a maximum of 256 GB.
Huawei MediaPad M5 8 features a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (5th Gen). The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) shoots greater photos and videos than Huawei MediaPad M5 8, because although it has a camera with lesser mega pixels resolution, it also counts with a larger aperture to capture better images and videos in low light situations.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.