| Global Score | |
| 65.6 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| -- | 15.27 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.6 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a score of 65.6, which is much better than Huawei MediaPad T1 10's general score of 58.1. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a extremely lighter and a lot thinner tablet device than Huawei MediaPad T1 10. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad T1 10 works with Android 4.4.4 operating system.
Huawei MediaPad T1 10 has a much powerful CPU than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and 4 lesser processing cores. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a brighter display than Huawei MediaPad T1 10, because it has a little bit larger screen, a much better resolution of 1688 x 2388px and a lot higher pixel density.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has much more memory for apps and games than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 120 GB more internal memory capacity. The Huawei MediaPad T1 10 features a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
IPad Pro 11-inch (5th Gen) takes much better videos and photos than Huawei MediaPad T1 10, because it has a back camera with a lot better resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.