| Global Score | |
| 65.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.3 |
| -- | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| -- | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a bit better than Huawei MediaPad T1 8.0, getting a 65.6 score against 60.4. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T1 8.0 has Android 4.3 OS. IPad Pro 11-inch (5th Gen)'s construction is thinner and noticeably lighter than Huawei MediaPad T1 8.0.
Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a much more powerful processor than iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a smaller amount of RAM memory and less cores (although faster), it also counts with an additional graphics processor. Huawei MediaPad T1 8.0 features a little sharper screen than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a much lower resolution of 1280 x 800, a really smaller display and a way worse pixel count per inch of display.
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a much greater memory for apps and games than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage. IPad Pro 11-inch (5th Gen) features a lot better camera than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a lot more MP back facing camera and a lot higher 3840x2160 (4K) video definition.
Huawei MediaPad T1 8.0 has a much longer battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.