| Global Score | |
| 65.6 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-09-01 |
| -- | 10.20 x 6.16 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro is a little bit better than the iPad Pro 11-inch (5th Gen), getting a overall score of 66.2 against 65.6. The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has Android 5.1 Lollipop OS, while iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features just a bit better display than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a little less pixels per inch in the display, a lot worse resolution of 1920 x 1200 and a little smaller display.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) has a lot bigger memory capacity for applications and games than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because although it has no SD card slot, it also counts with 112 GB more internal memory. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a way better processing power than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has 6 GB lesser RAM, they both have the same number of cores.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) features a better camera than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because it has a larger camera aperture to capture better images and video in low-light environments, a much more mega-pixels camera and a much higher 3840x2160 (4K) video resolution. The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with a much longer battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.