| Global Score | |
| 65.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-17 |
| -- | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (5th Gen) is a little bit better than Lenovo Moto Tab, having a general score of 65.6 against 64.4. IPad Pro 11-inch (5th Gen)'s design is way lighter and incredibly thinner than the Lenovo Moto Tab. IPad Pro 11-inch (5th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo Moto Tab comes with Android 7.1 Nougat operating system.
The Lenovo Moto Tab counts with a very superior processor than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has 6 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core processor. Lenovo Moto Tab counts with just a bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a quite smaller screen, a quite lower pixels density and a lot lower resolution of 1920 x 1200 pixels.
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a superior storage for applications, games, photos and videos than Lenovo Moto Tab, because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a much better camera than Lenovo Moto Tab, because it has a much better video resolution and a lot more mega pixels back facing camera.
The Lenovo Moto Tab counts with a much longer battery performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.