| Global Score | |
| 65.6 | 64 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 9.53 x 6.57 x 0.28 inches |
| -- | 15.52 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 11-inch (5th Gen) has a score of 65.6, which is just a bit better than the Lenovo Smart Tab P10's 64 score. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) construction is lighter and much thinner than Lenovo Smart Tab P10. IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Smart Tab P10 counts with Android 8.1 Oreo OS.
The Lenovo Smart Tab P10 has a little more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has a little smaller screen, a quite lower screen density and a way worse resolution of 1920 x 1200px. The Lenovo Smart Tab P10 features a way better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores.
Lenovo Smart Tab P10 has a slightly bigger storage capacity for applications and games than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has only 64 GB internal memory capacity, it also counts with a SD extension slot that holds a maximum of 256 GB. The Lenovo Smart Tab P10 features a much longer battery duration than iPad Pro 11-inch (5th Gen).
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) captures much clearer pictures and videos than Lenovo Smart Tab P10, because it has a back camera with much more megapixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.