| Global Score | |
| 65.6 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| -- | 13.86 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Sony Xperia Z4 Tablet has a general score of 74.7, which is much better than the iPad Pro 11-inch (5th Gen)'s global score of 65.6. Sony Xperia Z4 Tablet works with Android 5.0 OS, and iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. The Sony Xperia Z4 Tablet features a much greater processing power than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has 5 GB less RAM, and they both have the same number of cores, the Sony Xperia Z4 Tablet also counts with a graphics co-processor and a 64-bits processor.
The Sony Xperia Z4 Tablet has a way better display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a bit smaller screen, it also counts with a bit greater display pixels density and a quite better resolution of 1600 x 2560. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) features a superior memory for games and applications than Xperia Z4 Tablet, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory.
IPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a lot better camera than Xperia Z4 Tablet, because it has a much more megapixels camera in the back and a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution. Sony Xperia Z4 Tablet counts with a much longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.