| Global Score | |
| 65.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Xiaomi |
| iPadOS 16.x | Android |
| -- | 2014-05-15 |
| -- | 7.96 x 5.33 x 0.33 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1536 x 2048 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Nvidia Tegra K1 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Kepler GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6700mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a little bit better than the Xiaomi MiPad, having a 65.6 score against 64.4. Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while Xiaomi MiPad has Android OS. The Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen) is a much thinner and much lighter tablet than the Xiaomi MiPad.
Xiaomi MiPad counts with a sharper display than Apple iPad Pro 11-inch (5th Gen), because although it has a bit lower 2048 x 1536px resolution and a lot smaller screen, it also counts with a just a bit better display pixels density. The iPad Pro 11-inch (5th Gen) counts with a superior memory capacity to install applications and games than Xiaomi MiPad, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Xiaomi MiPad features a much greater hardware performance than iPad Pro 11-inch (5th Gen), although it has less RAM memory and a lower number of cores. Xiaomi MiPad has a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (5th Gen). IPad Pro 11-inch (5th Gen) captures much better photographs and videos than Xiaomi MiPad, because it has a larger diafragm aperture for better images and videos in poorly lited situations, a way higher 3840x2160 (4K) video resolution and a lot better 12 megapixels resolution back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.