| Global Score | |
| 65.6 | 57.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-11-06 |
| -- | 8.58 x 5.00 x 0.34 inches |
| -- | 12.35 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom x7 Z8700 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4420mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Compass |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is better than Acer Predator 8, with a general score of 65.6 against 57.7. IPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Acer Predator 8 counts with Android 5.1 Lollipop OS. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and a lot thinner tablet than the Acer Predator 8.
The Acer Predator 8 counts with a bit better display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a much smaller screen and a much lower 1200 x 1920 resolution, it also counts with a quite higher display density. Acer Predator 8 has a much greater hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores (but faster) and a lower amount of RAM memory.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way better camera than Acer Predator 8, because it has a back facing camera with a much higher resolution. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has much more storage to store more games and applications than Acer Predator 8, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Acer Predator 8 has a much better battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.