| Global Score | |
| 65.6 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-10-12 |
| -- | 8.24 x 4.92 x 0.33 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8765A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is much better than the Alcatel 3T 8, getting a global score of 65.6 against 58.6. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a notably lighter and much thinner tablet than the Alcatel 3T 8. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while Alcatel 3T 8 counts with Android 8.1 Oreo operating system.
Alcatel 3T 8 has a much greater processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 6 GB less RAM and less cores. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a slightly better display than Alcatel 3T 8, because it has a really larger screen, a better pixels number in each screen inch and a lot better 1688 x 2388 resolution.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures way better pictures and videos than Alcatel 3T 8, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video quality and a lot higher 12 mega pixels resolution camera. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot bigger storage capacity for apps and games than Alcatel 3T 8, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Alcatel 3T 8 counts with a superior battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.