| Global Score | |
| 65.6 | 59.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-20 |
| -- | 8.25 x 4.92 x 0.34 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| -- | Metalic Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8165A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-760 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is better than Alcatel JOY TAB's 59.4 general score. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Alcatel JOY TAB works with Android 9.0 Pie operating system. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s body is notably thinner and noticeably lighter than the Alcatel JOY TAB.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a little more vivid screen than Alcatel JOY TAB, because it has a really larger screen, a better number of pixels per display inch and a way higher 1688 x 2388 pixels resolution. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has much more storage to install games and applications than Alcatel JOY TAB, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Alcatel JOY TAB has an extremely better processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less CPU cores and 6 GB less RAM. The Alcatel JOY TAB counts with a much better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Alcatel JOY TAB, because it has a much more mega-pixels back-facing camera and a lot better 3840x2160 (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.