| Global Score | |
| 65.6 | 62.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 10 |
| -- | 2020-11-20 |
| -- | 8.24 x 4.93 x 0.34 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| -- | Metallic Black |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| -- | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | MediaTek MT8766B chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | IMG PowerVR GE8300 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than Alcatel JOY TAB 2, with a 65.6 score against 62.5. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s body is extremely thinner and much lighter than the Alcatel JOY TAB 2. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while Alcatel JOY TAB 2 has Android 10 operating system.
Alcatel JOY TAB 2 features a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores (although they are faster) and less RAM. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a bit more vivid display than Alcatel JOY TAB 2, because it has a really bigger display, a greater count of pixels per inch in the screen and a way higher 1688 x 2388 pixels resolution.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a very superior camera than Alcatel JOY TAB 2, because it has a way more MP back-facing camera and a way higher (4K) video resolution. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a bigger memory capacity for apps and games than Alcatel JOY TAB 2, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Alcatel JOY TAB 2 has a way better battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.