| Global Score | |
| 65.6 | 59 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2016-06-01 |
| -- | 10.21 x 6.15 x 0.33 inches |
| -- | 29.98 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Atom x5 Z8350 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1920 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 400 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a score of 65.6, which is better than the Alcatel PLUS 10's overall score of 59. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a notably lighter and notably thinner tablet device than Alcatel PLUS 10. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Alcatel PLUS 10 counts with Windows 10 OS.
The Alcatel PLUS 10 counts with an extremely better CPU than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 lesser cores (although faster) and 6 GB lesser RAM memory. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a little bit better looking display than Alcatel PLUS 10, because it has a bit larger display, way more pixels per inch in the display and a lot better resolution of 1688 x 2388.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features much more storage capacity to install games and applications than Alcatel PLUS 10, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The Alcatel PLUS 10 counts with a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Alcatel PLUS 10, because it has a back-facing camera with lot more mega pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.