| Global Score | |
| 65.6 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-02-27 |
| -- | 11.18 x 6.89 x 0.31 inches |
| -- | 21.13 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 11.6 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 190 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Intel Celeron N3350 chipset |
| processor | Dual-Core 2400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 500 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is much better than Alcatel PLUS 12's 58.9 global score. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Alcatel PLUS 12 counts with Windows 10 operating system. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a lighter and much thinner tablet than Alcatel PLUS 12.
Alcatel PLUS 12 counts with a much more powerful CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and lesser cores. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit more vivid screen than Alcatel PLUS 12, because although it has a little smaller screen, it also counts with a better screen density and a better 1688 x 2388 resolution.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than Alcatel PLUS 12. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a little bit more memory to install applications and games or saving photos and videos than Alcatel PLUS 12, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal memory.
Alcatel PLUS 12 features a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.